Skip to content

Sandalye Tasarımları

26/04/2012

Sandalyenin Tarihsel Gelişimi

Sandalye neolitik çağda Çatalhöyük’te İ.Ö. 7 bin yılında tanrıçalar için tasarlandığı söyleniyor.  Sandalye, Mısır uygarlığında  Firavunlar, Mısır ve Mezopotamya, Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında hükümdarlar daha sonra sanatçılar yöneticiler ve halk için üretildi.

Orta çağda dinsel sınıf ve asiller için sipariş üzerine ve özel olarak el işçiliğiyle üretildi.

XIV. Louis döneminde  (1643-1715)  Fransa’da mobilyalar daha görkemli bir hale geldi. Arkalıklar yükseldi ve tepeleri yuvarlak bir biçim aldı.

Thomas Chippendale’in The Gentleman and Cabinet­maker’s Director (1754; Beyefendiler ve Mobilyacılar İçin Rehber) adlı kitabında görülen fiyonk arkalıklı sandalyelerle “Fransız sandalyeleri” Rokoko beğenisinin sonuçlarıydı.

Amerika mobilyacıları genelde, 17. yüzyıl sonlarına ait İngiliz üsluplarının yalınlaştırılmış uyarlamalarını benimsediler. 18. yüzyıl­da en çok Windsor sandalyeleri tutuldu ve İngiltere’dekinden daha büyük bir gelişme gösterdi.

Gerrit Thomas 1917 yılında Kırmızı Mavi Sandalyesini tasarlarken yığınsal olarak üretilebilecek, ucuz, dolayısıyla herkesin rahatça satın alabileceği mobilyalar yapmak vardı aklında. “Özellikle” diye vurgulamıştı, “Sandalye, tornadan çıkmış basit parçalardan oluşan, bir mekansal yaratının, güzel bir şey yaratmanın olanaklı olduğunu göstermek içindi”

19. yüzyılda İngiltere ve Fransa, sandalye modasını yönlendirmeyi sürdürdü; ama da­ha çok geçmiş dönemlerdeki modeller uyar­lanıyordu. Bu yüzyılın en ilginç sandalyesini Avusturyalı Thonet yaptı. Adıyla tanı­nan ve günümüzde bile kullanılan bu san­dalyenin bacakları ve arkalığı ağaç dalları­nın kıvrılmasıyla oluşturuluyor, oturma yeri de hasırla örülüyordu.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Macar asıllı ABD’li mimar ve tasarımcı Marcel Breuer tek bir çelik boruyu bükerek, dört ayrı bacak üstüne oturmak yerine sürekli bir çerçeveden oluşan ilk “metal boru san­dalye”yi yarattı.

Alman asıllı mimar Mies van der Rohe’nin tasarımı Barselona koltuğu (1929) zarif kıvrımlı çelik iskeleti ve düğmeli deri döşemesiyle çağdaş bir klasik oldu.

İsviçre asıllı mimar Le Corbusier ve Finli mimar Alvar Aalto bükül­müş kontrplak sandalyelerle denemeler yaptılar.

Amerikalı tasarımcı Charles Eames ve Fin asıllı mimar Eero Saarinen kalıpla elde edilen biçimleri hem kontrplak­tan, hem plastikten yapılma bütün sandal­yelere uyguladılar.

Endüstri devriminden itibaren geliştirilen teknolojilerle büyük halk kitlelerine pazarlanmak üzere yeni bir anlayışla tasarlanmaya başladı. Modern hareket adını alan büyük tasarım sürecinde gerçekleştirilen sandalye bu süreci izleyen karşıt akımlarla bütünleşerek çağdaş örnekleriyle  günümüze ulaştı..

Kaynakça:

http://www.redmoli.com/sandalye-ozellikleri-modelleri-tarihi-ilk-sandalye-ne-zaman-yapildi.html

http://www.bsmsandalye.com/ek.php?u43r=2&u43r1=13&st=1&baslik=20.yy’da%20Mobilya%20Tasar%FDm%FD

Reklamlar

From → Uncategorized

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: