Skip to content

Bisiklet Tasarımları

30/01/2012

Bisiklet insanoğlunun keşfettiği en ilginç icatlardan biridir. Bisikletin temel prensibi hareket halindeyken dengede kalabilme yeteneğidir. İnsalık bu durumun farkına vardığında bisiklet içinde ilk adımlar atılmaya başlandı ve günümüze kadar bir çok bisiklet tasarımları ortaya çıktı.

İlk bisiklet 1791‘de Sivrac‘ın bisikletiydi. Bunun bir direksiyonu (gidonu) bile yoktu.

1818‘de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu (Karl Drais) ve 1839‘da Mac Millan‘ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.

Leonardo Da Vinci’nin çizimlerini kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan‘dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya’da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum’da sergilenmektedir.

 1855‘te Fransız Ernest Michaux‘un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmıştır. 1870‘ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere “Bicyole” denilmiştir.

İlk seri üretim bisiklet “Michaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devlet adamlarının de dikkatini çekmiştir. 1800‘lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı, bisiklet üretimine destek vermiş ve 1871‘de imal edilen bisikletler Almanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.

Bir çoğumuzun eğlencesi olan bisikletin tarihi kısaca böyle diyebiliriz. Gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe ortaya çıkan bisiklet tasarımları da yepyeni boyutlar kazanmıştır. Temel olarak bisiklet şekli aynı kalmış olsa da birçok yenilik katılarak teknolojiye ayak uydurmuştur. Bisiklet tasarımına şöyle bir göz atalım dersek eğer…

Nils Sveje tarafından tasarlanan bu bisikletin en temel özelliklerinden biri şüphesiz kablosuz bir tasarım olması. Fren ve vites değişikliklerini kablosuz olarak pedaldan ve direksiyondan yapıyorsunuz.

Lukas Jungmann‘ın tasarladığı bisiklet AUDI marka ve alışılmışın dışında bir gövde tasarımına sahip.

Thüring Lukas‘ın tasarımı elektrikli bisiklet olması ile farklı bir model. Arkada 1 ve önde 2 tekerlek olmak üzere 3 tekerlekli bir bisiklet. Güvenlikli olması bakımından arka ve önde stop lambaları bulunuyor, bisikletin arka tekerlek üzerinde ufak bir bagajı da mevcut.

André Costa‘nın tasarladığı bisiklet, dağ bisikleti ile şehir bisikleti arasında bir model ve en önemli özelliklerinden biri fazla yer kaplamıyor olması. Bisikleti kolaylıkla katlayıp toplayabiliyorsunuz. Daha az yer kaplaması ile tatile veya geziye giderken aracınızın bagajına rahatlıkla yerleştirebiliyorsunuz.

Sanghyun jeong & Jun-Tae Park adlı tasarımcılarının elinden çıkan bu bisiklet kompakt bir tasarım. Şehir hayatının karmaşasının üstesinden gelebilmeniz için tasarlanmış ve toplandığında çok çok az yer kaplıyor.

Yongjin Lee‘nin tasarımı, gövde tasarımını Seul’un önemli nehirlerinden biri olan Han nehrinden alan farklı bir bisiklet.

Junkyo Lee‘nin tasarımı eşsiz bir gövde tasarımı ve hırsızlıklara karşı kilit sistemi bulunuyor.

Yong-Bum Lim & Park Jong-Soon‘un tasarımı polikarbon bir gövdeye sahip olan ve gün içerisinde bisikleti sürerken enerji depolayan bir özelliği bulunuyor. Bu enerjiyi gece veya gündüz herhangi bir zamana diliminde bilgisayarınız için kullanabilirsiniz.

Dong-ha Kim & Kyeongpyo Cho ikilisinin tasarımı olan bu bisikletin en önemli özelliği zincirsiz olması ve tabi ki gövde kısmının X harfini andırıyor olması. Aynı zamanda katlanabilme özelliği sayesinde daha az yer kaplıyor.

Shin Hyung Sub Shin‘in bu tasarımı bisiklet amacının yanında farklı fonksiyonları da içinde barındırıyor. İlk başta bisiklet olma özelliği taşıyor elbet ama bunun yanında eşyalarınızı taşıyabilmeniz için kompakt bir tasarım düşünülmüş. Ön ve arka tekerlekler orta gövdede katlanıp toplanabiliyor ve bu seyede taşımanız gereken çanta vb. için uygun bir şekil alıyor. Şehir içerisinde oldukça kullanışlı olabilecek bir tasarım.

Jung Geun Tak & Shinhyun Kang of T.A.K Studio tasarımı olan bisiklet için GPS olur mu olmaz mı demeyin. Bu bisiklet GPS ile birlike geliyor. Direksiyonunu katlanabilir olması, koltuk yüksekliğinin koltuğa otururken bile ayarlanabiliyor olması diğer bisikletlerde olmayan bir özellik.

Jihyeong Kim çevreci bir eko bisiklet tasarlamış. Elektrik enerjisi ve insan gücü ile çalışan bir sisteme sahip. Elektrik motoru bisikletin arka kısmında yer alıyor. Aynı zamanda yağmurlu havalarda kullanmanız için koltuğun altında yer alan yağmurluk sizi bekliyor.

Ve bunlar gibi daha nicesi…

Reklamlar

From → Uncategorized

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: